Історія школи

Проблеми освіти, виховання дітей турбують сьогодні все прогресивне людство. У Конвенції ООН про права дитини підкреслюється: «Обов'язок держави полягає в тому, щоб допомогти хворій дитині вести повноцінне й достойне життя в суспільстві, полегшуючи її активну участь у житті».

Реальність повсякденного життя довела необхідність створення у такому місті як наше закладу освіти, який би виконував соціальне замовлення виховання і навчання дітей з інтелектуальними порушеннями, їх соціальну адаптацію та реабілітацію.

Так, в 2000 році в освітянській родині м.Вінниці народився незвичайний довгоочікуваний заклад «Спеціальна загальноосвітня школа – навчально-реабілітаційний Центр».

З 01.07.2011 року заклад перейменовано в комунальний заклад «Спеціальна загальноосвітня школа І-ІІ ступенів з дошкільним відділенням Вінницької міської ради».

10.11.2021 року заклад перейменовано в комунальний заклад «Вінницька спеціальна школа для дітей з порушеннями інтелектуального розвитку».

Головними завданнями закладу є:

• забезпечення права дітей з особливими освітніми потребами, зумовленими стійкими інтелектуальними порушеннями, на здобуття дошкільної та базової середньої освіти з урахуванням особливостей їх психофізичного розвитку;
  • забезпечення в освітньому процесі системного психолого-педагогічного супроводження з урахуванням стану здоров’я, особливостей психофізичного розвитку учнів (вихованців);
  • розвиток природних здібностей і обдарувань, творчого та критичного мислення учнів (вихованців), здійснення їх допрофесійної підготовки та соціалізації;
  • сприяння засвоєнню учнями (вихованцями) норм етики та загальнолюдської моралі, міжособистісного спілкування, основ гігієни та здорового способу життя, початкових трудових умінь і навичок;
  • сприяння всебічному розвитку учнів (вихованців);
  • сприяння набуттю ключових компетентностей учнями (вихованцями), запровадження педагогіки партнерства, надання консультацій батькам або іншим законним представникам учня (вихованця) з метою забезпечення їх активної участі в освітньому процесі.

Здобуття базової середньої освіти та отримання корекційно-розвиткових послуг у закладі учнями (вихованцями) здійснюється безоплатно за рахунок державного та місцевих бюджетів, інших джерел, не заборонених законодавством.

Заклад забезпечує здобуття загальної середньої освіти на двох рівнях освіти:

• початкова освіта – 1-4 класи;
  • базова середня освіта – 5-10 класи.

У своєму складі заклад має дошкільні групи.

Для зарахування учня (вихованця) до закладу батьки або особи, які їх замінюють, подають заяву, копію свідоцтва про народження дитини, висновок про комплексну психолого-педагогічну оцінку розвитку дитини, медичну довідку встановленого зразка, індивідуальну програму реабілітації інваліда (для дитини-інваліда), особову справу (крім дітей, які вступають до першого класу) і відповідний документ про освіту (крім учнів 1 класу).

Усі діти з недорозвиненням мовлення повинні мати висновок сурдолога.

Учні (вихованці), їх батьки та інші законні представники можуть обирати форму здобуття освіти відповідно до індивідуальних потреб, можливостей, здібностей та інтересів дитини.

До  закладу зараховуються діти з порушеннями інтелектуального розвитку з 3-х років та діти з відповідним діагнозом з такими медичними показаннями:

• порушення інтелектуального розвитку легкого ступеню;

• порушення інтелектуального розвитку помірного ступеню;

• органічна деменція різного походження,  яка відповідає легкій та помірній розумовій відсталості.

Не зараховуються до спеціальної школи для дітей з порушенням інтелектуального розвитку діти з  тяжкою,  глибокою  розумовою відсталістю,  органічною деменцією різного походження з  вираженою дезадаптацією, відсутністю навичок самообслуговування:

• з психічними захворюваннями, у яких, крім порушень  інтелектуального розвитку,    спостерігаються    інші   тяжкі   нервово-психічні порушення;

• з порушеннями інтелектуального розвитку з вираженими і стійкими психопатоподібними розладами;

• з порушеннями інтелектуального розвитку  з  частими  денними  або  нічними судомними нападами;

• з шизофренією із стійкими психопатичними  розладами;

• стійким денним і нічним енурезом, енкопрезом;

• із затримкою  психічного розвитку,  пов'язаною із залишковими явищами  органічних  уражень  головного   мозку   або   соціальною (педагогічною) занедбаністю.

Дошкільні групи закладу комплектуються дітьми віком від 3 до 7 років.

До 1-го класу закладу зараховуються діти з 6(7) років. При зарахуванні дітей до закладу допускається перевищення віку, установленого для закладів загальної середньої освіти, на 1-2 роки.

Режим роботи закладу:

• дошкільні групи - 7.30-18.00;
  • 1-10 класи - 9.00-18.00.

Режим роботи початкової школи передбачає денний сон, для чого у закладі облаштовано спальні.

В закладі здійснюється безкоштовне харчування вихованців дошкільних груп (3-х разове) та учнів 1-10 класів (2-х разове).

Станом на 05.09.2023 у закладі навчається:

• вихованців дошкільних груп – 18;
  • учнів 1-4 класів – 60;
  • учнів 5-10 класів – 107.

Для надання індивідуальної психолого-педагогічної допомоги та проведення моніторингу динаміки розвитку учня (вихованця) у закладі функціонує психолого-педагогічний консиліум, основними функціями якого є:

• проведення моніторингу динаміки розвитку учня (вихованця) та результатів корекційно-розвиткової роботи;
  • надання рекомендацій щодо зарахування, відрахування та переведення учнів (вихованців);
  • визначення оптимальних умов, форм і методів навчання з урахуванням освітніх потреб учня (вихованця);
  • надання консультаційної допомоги батькам або іншим законним представникам педагогічним представникам з питань організації навчання учня (вихованця).